Τα Fan coils είναι εσωτερικές κλιματιστικές μονάδες ψύξης και θέρμανσης οι οποίες συνδέονται σε κύκλωμα νερού και αποτελούν το σύστημα μετάδοσης της θερμικής ενέργειας εντός των χώρων του κτιρίου. Όπως προδίδει και το όνομα τους (Fan Coils = Σώματα εξαναγκασμένης κυκλοφορίας αέρα στα ελληνικά), η λειτουργία τους βασίζεται στην εξαναγκασμένη κυκλοφορία του αέρα που δημιουργείται από τον ανεμιστήρα που διαθέτουν. Με τη βοήθεια του ανεμιστήρα διανέμεται η θερμότητα στο χώρο, σε αντίθεση με τα απλά σώματα που το κάνουν με συναγωγή χωρίς βεβιασμένη ροή.
Τα κυριότερα πλεονεκτήματα από τη χρήση των fan coils σε σχέση με τα συμβατικά σώματα:
- Σε συνδυασμό με μία αντλία θερμότητας μπορούμε να έχουμε θέρμανση και ψύξη με ένα μόνο σύστημα.
- Αυξημένη απόδοση στη θέρμανσης και στη ψύξη, ακόμα και σε πολύ χαμηλές ή υψηλές θερμοκρασίες.
- H κατανάλωση ρεύματος είναι ελάχιστη και ανάλογη της ταχύτητας των ανεμιστήρων.
- Εύκολη τοποθέτηση.
- Δυνατότητα αυτονομίας ανά κλιματιζόμενο χώρο με την χρήση θερμοστατών.
- Μπορούν να συνδεθούν εύκολα με συστήματα Smart Home για απομακρυσμένο έλεγχο.
- Μπορούν να τοποθετηθούν σε εμφανή αλλά και κρυφά σημεία του χώρου.
- Απαλλαγή από τις πολλές εξωτερικές μονάδες που απαιτούν τα κλιματιστικά τύπου split.
Η ANDRIANOS ασχολείται με τα συστήματα Θέρμανσης - Ψύξης - Παραγωγής ΖΝΧ από το 1994. Διαθέτει προϊόντα με γνώμονα την αισθητική, την εξοικονόμηση ενέργειας και τις χαμηλές εκπομπές ρύπων και είναι πιστοποιημένη για αυτό από την TUV AUSTRIA με το ISO 9001 και το ISO 14001. Για τα fan coils είναι master-dealer για την Ελλάδα του οίκου CARRIER και επίσημος διανομέας της Ιταλικής Ariston.
Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τα νέα προϊόντα Fan Coil επισκεφτείτε τη σελίδα