Η μελετητική ομάδα της ANDRIANOS, η οποία απαρτίζεται από έμπειρους ηλεκτρολόγους και μηχανολόγους μηχανικούς, αφού επισκέφτηκαν την εγκατάσταση και ανέλυσαν τις ιδιαιτερότητες και τις απαιτήσεις του έργου κατέληξαν σε μια καινοτόμα λύση, ώστε να επιτευχθεί άψογη λειτουργία με υψηλή απόδοση και οικονομία.
Η λύση της ANDRIANOS και ο εξοπλισμός της εγκατάστασης:
Σύμφωνα με τα δεδομένα που συλλέχθηκαν, κρίθηκε ως ιδανική λύση η εγκατάσταση υβριδικού συστήματος που θα συνδυάζει τις πιο αποδοτικές «πράσινες» τεχνολογίες, δηλαδή ένα Ηλιοθερμικό Σύστημα που θα καλύπτει το μεγαλύτερο μέρος της παραγωγής Ζεστού Νερού Χρήσης και τις αντλίες θερμότητας που θα υποβοηθούν τις ημέρες που δεν θα υπάρχει ηλιοφάνεια. Χάρη στα σύγχρονα συστήματα αυτοματισμών των υβριδικών συστημάτων, επιτυγχάνονται πολύ υψηλοί βαθμοί απόδοσης σε συνδυασμό με τη μέγιστη εξοικονόμηση ενέργειας, αφού εναλλάσσεται αυτόματα η χρήση του πιο αποδοτικού συστήματος για τις συγκεκριμένες συνθήκες που επικρατούν στο περιβάλλον κάθε δεδομένη στιγμή.
Λόγω της ανομοιομορφίας που παρουσιάζουν τα 6 διαφορετικά κτήρια του συγκροτήματος, αποφασίστηκε το έργο να χωριστεί σε τρία στάδια υλοποίησης, ώστε να εξασφαλιστεί η εύρυθμη λειτουργία και η μέγιστη αποδοτικότητα του κάθε κτηρίου. Στο 1ο στάδιο πραγματοποιήθηκε πιλοτικά η εγκατάσταση του υβριδικού συστήματος στο κτήριο SΕΑ ΒRΕΕΖΕ. Στις δοκιμές που ακολούθησαν στα πλαίσια του ελέγχου ορθής λειτουργίας και απόδοσης, διαπιστώθηκε ότι επιτυγχάνεται συνολική εξοικονόμηση ενέργειας (ΕΞΕ) κοντά στο 90%.
Κατόπιν αυτού, προχώρησε η υλοποίηση του 2ου σταδίου που περιλάμβανε εγκατάσταση των υβριδικών συστημάτων στα κτήρια SUNSET, STARLIGHT & HORIZON, καθώς και του 3ου στάδιου με εγκατάσταση υβριδικών συστημάτων στα κτήρια GOLD COAST & SIREN, με την επίτευξη ανάλογων αποτελεσμάτων ΕΞΕ.
Αντλίες Θερμότητας ARISTON Nuos Plus Wi-Fi
Οι Αντλίες Θερμότητας ARISTON Nuos Plus Wi-Fi με ενσωματωμένα δοχεία είναι υπεύθυνες για τη συλλογή και αποθήκευση του ζεστού νερού που παράγεται και κυκλοφορεί στους ηλιακούς συλλέκτες, ενώ είναι υπεύθυνες και για την τροφοδοσία με ζεστό νερό κατά τις ημέρες χωρίς ηλιοφάνεια.
Αποτελούν ιδανική λύση για την κάλυψη των ενεργειακών αναγκών για παραγωγή Ζεστών Νερών Χρήσης ενός σύγχρονου ξενοδοχείου, αφού διαθέτουν:
- Το υψηλότερο COP στην αγορά έως 3,21, με αποτέλεσμα μικρή κατανάλωση ενέργειας σε σχέση με την αποδιδόμενη ισχύ.
- Πολύ χαμηλό επίπεδο θορύβου.
- Υψηλή απόδοση και γρήγορη απόκριση στην παραγωγή ΖΝΧ ώστε να βελτιστοποιούνται τα κόστη ενέργειας.
- Η ενεργειακή ετικέτα των Nuos Plus είναι Α+ ready (υψηλότερη ενεργειακή κλάση στην κατηγορία τους) και πληρούν τις πιο αυστηρές προδιαγραφές λειτουργίας.
- Σύντομη απόσβεση της επένδυσης.
- Δυνατότητα απομακρυσμένου ελέγχου και άμεσης πληροφόρησης για τυχόν βλάβες.
Στην εγκατάσταση του κτηρίου SΕΑ ΒΡΕΕΖΕ, τοποθετήθηκαν τρεις αντλίες θερμότητας ζεστού νερού ARISTON NUOS PLUS 250 SYS. Για την τροφοδοσία με Ζεστό Νερό Χρήσης των κτηρίων SUNSET, STARLIGHT & HORIZON τοποθετήθηκαν 7 αντλίες θερμότητας ARISTON NUOS PLUS 250 SYS και στα κτήρια GOLD COAST & SIREN 4 αντλίες θερμότητας ARISTON NUOS PLUS 250 SYS.
Οι 7 αντλίες θερμότητας για τα κτήρια SUNSET, STARLIGHT & HORIZON
Οι 4 αντλίες θερμότητας για τα κτήρια GOLD COAST & SIREN
Οι 3 αντλίες θερμότητας στο κτήριο SΕΑ ΒRΕΕΖΕ
Real-Time ενημέρωση της λειτουργίας και απόδοσης του υβριδικού ηλιοθερμικού συστήματος μέσω του ειδικού ηλιακού ελεγκτή της RESOL