Οι Αντλίες Θερμότητας που παράγουν ζεστό ή κρύο νερό μπορούν να συνδυαστούν με τα παρακάτω συστήματα θέρμανσης ή ψύξης/δροσισμού:
Ενδοδαπέδιο σύστημα
Το σύστημα ενδοδαπέδιας θέρμανσης λειτουργεί με θερμοκρασίες νερού της τάξης των 35 – 45 (οC) για τη θέρμανση και 15 – 20 (οC) για το δροσισμό. Η χρήση της Αντλίας Θερμότητας για την τροφοδοσία του συστήματος Ενδοδαπέδιας Θέρμανσης, αποτελεί μία από τις πιο αποδοτικές και ποιοτικές λύσεις θέρμανσης.
Fan coils
H εγκατάσταση των fan coils απαιτεί θερμοκρασίες νερού της τάξης των 45-50 (οC) για τη θέρμανση και 7-10 (οC) για τη ψύξη. Η χρήση των Fan Coil είναι ιδανική επιλογή για εφαρμογές ψύξης και θέρμανσης με ένα ενιαίο σύστημα.
Κεντρικές κλιματιστικές μονάδες
Οι απαιτήσεις είναι ανάλογες των εγκαταστάσεων με fan coils.
Θερμαντικά σώματα
Οι Αντλίες Θερμότητας μπορούν να συνεργασθούν με θερμαντικά σώματα (είτε κοινά είτε χαμηλών θερμοκρασιών) για τη θέρμανση χώρων. Είναι μια ιδιαίτερα συχνή επιλογή στις περιπτώσεις ανακαινίσεων, πχ με επιδότηση από το πρόγραμμα Εξοικονομώ.
Εγκατάσταση Αντλίας Θερμότητας
Η αντλία θερμότητας μπορεί να εγκατασταθεί σε οποιοδήποτε κτίριο και να λειτουργήσει ως ένα νέο σύστημα εξ αρχής ή να αντικαταστήσει το υπάρχον σύστημα θέρμανσης ή κλιματισμού με τις κατάλληλες μετατροπές.
- Οι αντλίες θερμότητας είναι πολύ ευέλικτα μηχανήματα όσον αφορά την εγκατάσταση.
- Η τοποθέτηση τους συνήθως είναι απλή, χωρίς ιδιαίτερα χρονοβόρες και επίπονες για το κτίριο εργασίες.
- Η αντλία θερμότητας ενσωματώνει όλα τα εξαρτήματα και τις διατάξεις που απαιτούνται για τη λειτουργία της σε ένα ολοκληρωμένο μηχάνημα που μοιάζει με μία εξωτερική μονάδα ενός κλιματιστικού. Αυτό το χαρακτηριστικό δίνει τη δυνατότητα ελεύθερης τοποθέτησης σε οποιοδήποτε σημείο εξωτερικά του κτιρίου αλλά και εσωτερικά αυτού με την κατάλληλη επιλογή μηχανήματος.
Πλεονεκτήματα Αντλίας Θερμότητας
Συνοπτικά, μερικά απο τα πλεονεκτήματα της χρήσης της Αντλίας Θερμότητας για τη θέρμανση και την ψύξη ενός κτιρίου είναι:
- Εξοικονόμηση ενέργειας.
- Προστασία περιβάλλοντος.
- Εύκολη εγκατάσταση.
- Χαμηλό κόστος συντήρησης.
- Ασφάλεια - Αξιοπιστία - Ποιότητα.
- Ευελιξία διασύνδεσης με υπάρχουσες εγκαταστάσεις.
- Δυνατότητα συνεργασίας με άλλες σχετικές εφαρμογές (ηλιοθερμία κλπ).
- Σύντομη απόσβεση της επένδυσης.