Η "Ανδριανός" εγκατέστησε Αντλίας Θερμότητας για την οικονομική θέρμανση και ψύξη μονοκατοικίας στην Καλαμάτα. Επιλέχθηκε το μοντέλο 30AWH του οίκου CARRIER, με ισχύ 8kW.
Η συγκεκριμένη αντλία θερμότητας ενσωματώνει τελευταίες τεχνολογικές καινοτομίες, όπως: ψυκτικό υγρό R-410A που δεν καταστρέφει το όζον, διπλούς περιστροφικούς συμπιεστές με τεχνολογία DC Inverter, ανεμιστήρα χαμηλού θορύβου και ηλεκτρονικό έλεγχο μέσω μικροεπεξεργαστή.
Διαθέτει διπλούς περιστροφικούς συμπιεστές DC Inverter, με διαμόρφωση ύψους παλμών (Pulse Amplitude Modulation, PAM) και διαμόρφωση εύρους παλμών (Pulse Width Modulation, PWM) για βελτιωμένη αξιοπιστία, χαμηλή κατανάλωση ενέργειας και ομαλή λειτουργία χωρίς κραδασμούς σε όλες τις συνθήκες.
Οι ανεμιστήρες είναι μεταβλητής ταχύτητας με καινοτόμο σχήμα πτερυγίων για βελτιωμένη κατανομή αέρα και εξαιρετικά χαμηλά επίπεδα θορύβου.
Υπάρχει διαθέσιμη έξοδος για σύνδεση της μονάδας με άλλεςπηγές παραγωγής θερμότητας για συνδυασμένη λειτουργία, με στόχο την αυξημένη οικονομία και βέλτιστη άνεση σε όλες τις καιρικές συνθήκες.
Για περισσότερες πληροφορίες για τις Αντλίες Θερμότητας επισκεφθείτε τον σύνδεσμό: Αντλίες Θερμότητας CARRIER και TOSHIBA