Στο πλαίσιο αναβάθμισης των ηλεκτρομηχανολογικών υποδομών της Νοσηλευτικής Μονάδας Καλαμάτας, η ΑΝΔΡΙΑΝΟΣ, κατόπιν συμμετοχής της σε δημόσιο διεθνή διαγωνισμό, ανέλαβε την αντικατάσταση των παλαιών καπναγωγών του κτιρίου του Νοσοκομείου με νέους σύγχρονους ανοξείδωτους κατά EN 1856.
Οι πέντε νέες καπνοδόχοι που εγκαταστάθηκαν στις δύο ατμογεννήτριες και στους τρεις λέβητες θερμού νερού στο λεβητοστάσιο του Γενικού Νοσοκομείου Μεσσηνίας, είναι Ελληνικής Κατασκευής του εργοστασίου Κ. Διαμαντή Α.Β.Ε.Ε, σειρά HI LINE GAS CE, μοντέλο ΙΝΟΧ 316L. Οι καμινάδες είναι ανοξείδωτες, διπλές με μόνωση 316 στο εσωτερικό τοίχωμα και 304 στο εξωτερικό, διαμέτρου Φ450mm με πιστοποίηση CE σύμφωνα με το ευρωπαϊκό πρότυπο ΕΝ 1856-1, τύπου Τ600-Ν1-W-Vm-L50040/050-G(80), και είναι κατάλληλες για χρήση σε πετρέλαιο και φυσικό αέριο, με μόνωση πετροβάμβακα 128 kg/m3 και πάχους 2,5 εκ. χωρίς θερμογέφυρες.
Με το έργο αυτό αναμένεται αύξηση στην απόδοση των λεβήτων του Νοσοκομείου, ως απόρροια της καλύτερης απαγωγής των καπναερίων, ενώ με την νέα όδευση εξωτερικά του κτιρίου, μειώθηκε σημαντικά ο κίνδυνος διαρροών CO, γεγονός που ανεβάζει το επίπεδο ασφαλείας για το προσωπικό και τους επισκέπτες του Νοσοκομείου.