Οι επισκέπτες του Elite City Resort απολαμβάνουν τη μοναδική ομορφιά και τη γοητεία της θάλασσας και το υψηλής αισθητικής περιβάλλον.
Αυτό το υψηλό επίπεδο του σχεδιασμού δεν θα πρέπει να διαταραχθεί από το ηλιακούς συλλέκτες. Έτσι οι συλλέκτες εγκαταστάθηκαν στην οροφή με τρόπο που να μην προσελκύουν την προσοχή του επισκέπτη με αρνητικό τρόπο. Παρόλο που οι επισκέπτες δεν μπορούν να δουν τους συλλέκτες, επωφελούνται από την εξοικονόμηση ενέργειας.
Στο Ξενοδοχείο Elite στην Καλαμάτα εγκαταστάθηκε από την ΑΝΔΡΙΑΝΟΣ ηλιοθερμικό σύστημα TiSUN για τα Ζεστά Νερά Χρήσης (ΖΝΧ) και τη θέρμανση χώρων, με συνολική επιφάνεια συλλεκτών 61,2 m2, ηλιακό συσσωρευτή χωρητικότητας 4000lt και υποβοήθηση με λέβητα υγραερίου. Επιτυγχάνεται ηλιακή κάλυψη της τάξης του 51% και μείωση των εκπομπών CO2 κατά 11.900kg, ετησίως. Το συνολικό κόστος του ηλιακού συστήματος είναι 38.900€ και με την εκτιμώμενη ετήσια ενεργειακή εξοικονόμηση στα 7.480€, αναμένεται συνολική εξοικονόμηση της τάξης των 114.150€ στα 25 έτη.
Επικοινωνήστε με την ANDRIANOS
Ενημερωθείτε για τα ηλιοθερμικά συστήματα της ANDRIANOS