Η Εγκατάσταση του Ηλιακού Θερμοσίφωνα παίζει πολύ σημαντικό ρόλο, για την βέλτιστη απόδοση του, γι αυτό ανέλαβε η Ειδική Ομάδα Τεχνικών Εξοικονόμησης Ενέργειας ( ΕΟΤ - ΕΞΕ ) της ANDRIANOS ώστε να επιτύχει την πιο υψηλή απόδοση και οικονομία.
Η ΕΟΤ - ΕΞΕ θα αναλάβει και την Συντήρηση του Ηλιακού Θερμοσίφωνα, σύμφωνα με τις προδιαγραφές του κατασκευαστή, ώστε να επιμηκύνει την διάρκεια ζωής των μηχανημάτων αλλά και να αποτρέψει απρόβλεπτες δαπανηρές μηχανικές βλάβες.