Στη νεόδμητη μονοκατοικία του, στη πανέμορφη και ειδυλλιακή Φοινικούντα Μεσσηνίας, ο Ιταλός ιδιοκτήτης της , εμπιστεύτηκε την ANDRIANOS και την ΕΟΤ-ΕΞΕ για τη Μελέτη, Εγκατάσταση και Τεχνική Υποστήριξη ενός Σύγχρονου Συστήματος Θέρμανσης αποτελούμενο από Ενδοδαπέδια Θέρμανση, Ηλιοθερμία και Αντλία Θερμότητας που συνδυάζονται αρμονικά και λειτουργούν σαν ολοκληρωμένο Υβριδικό Σύστημα.
Αναλυτικά το Υβριδικό Σύστημα Θερμικής άνεσης της συγκεκριμένης οικίας αποτελείται από:
- Ηλιοθερμικό Σύστημα AND solar αποτελούμενο από ένα Boiler 500lt και τρείς ηλιακούς συλλέκτες συνολικής συλλεκτικής επιφάνειας 7,11m2 το οποίο καλύπτει τις ανάγκες για τη παραγωγή ζεστού νερού χρήσης προσφέροντας ταυτόχρονα και υποβοήθηση στην Ενδοδαπέδια Θέρμανση της οικίας.
- Αντλία Θερμότητας Carrier 6Kw Monoblock Ενεργειακής Κλάσης : Α+++ και εποχιακό βαθμό απόδοσης: ESEER 4,15 ώστε να παρέχει θερμότητας στο σύστημα Ενδοδαπέδια Θέρμανσης.
- Ενδοδαπέδια Θέρμανση συστήματος πλάκας κόμβων με σωλήνα REHAU Γερμανίας για τη κάλυψη των θερμικών απωλειών των χώρων.
Επιπλέον, ο έλεγχος και η ρύθμιση της θερμοκρασίας των εσωτερικών χώρων της οικίας πραγματοποιείται από ένα σύγχρονο Σύστημα Θερμοκρασιακής Θερμορύθμισης (Αντιστάθμιση) WT 100 του οίκου Salus και από θερμοστάτες HTRP της Salus με αλγόριθμο PID, παρέχοντας αυτονομία ανά δωμάτιο με τη δυνατότητα μελλοντικής επέκτασης σε έξυπνο σπίτι.
Με το σύγχρονο υβριδικό αυτό σύστημα εκτιμάται ότι η Εξοικονόμηση Ενέργειας θα υπερβεί το 80% σε σχέση με τα συμβατικά συστήματα Θέρμανσης και σε ποσοστό 97% για τη Παραγωγή Ζεστών Νερών Χρήσης.
Συνδυάστηκε λοιπόν ένα σύστημα για Θέρμανση και παραγωγή Ζεστού Νερού Χρήσης με κύριο όφελος την θερμική άνεση των χώρων του ιδιοκτήτη της μονοκατοικίας, σε συνδυασμό με τη μέγιστη εξοικονόμηση στη κατανάλωση ενέργειας.