Επιτυχής ήταν η υλοποίηση ενός ακόμα έργου το οποίο ανέλαβε και ολοκλήρωσε η «ΑΝΔΡΙΑΝΟΣ», κατόπιν συμμετοχής της σε δημόσιο διαγωνισμό. Το έργο αυτό αφορούσε το Νοσοκομείο Καλαμάτας και περιελάμβανε δύο υποέργα προμήθειας και εγκατάστασης εξοπλισμού μαγειρείων και πλυντηρίων.
Το πρώτο εξ αυτών αφορούσε την προμήθεια, τοποθέτηση και συντήρηση εξοπλισμού πλυντηρίων. Συγκεκριμένα περιελάμβανε δύο πλυντήρια ρούχων, δύο στεγνωτήρια, ενός κυλίνδρου ρούχων με διπλωτική και πρέσα σιδερώματος για την εξυπηρέτηση των αναγκών του νοσοκομείου. Επιλέχθηκαν νέα σύγχρονα μηχανήματα των οίκων PRIMER Laundry Equipment και STEELCO S.p.A. πιστοποιημένα σύμφωνα με τα Ευρωπαϊκά πρότυπα.
Το δεύτερο υποέργο περιλάμβανε την προμήθεια, τοποθέτηση και μετέπειτα συντήρηση του απαραίτητου εξοπλισμού μαγειρείων του Νοσοκομείου. Οι περισσότερες εκ των συσκευών των μαγειρείων απαιτούσαν συνδέσεις στο δίκτυο υγραερίου του κτιρίου, οι οποίες έγιναν από την τεχνική ομάδα της ΑΝΔΡΙΑΝΟΣ. Συνοπτικά, η προμήθεια περιελάμβανε δύο κυκλοθερμικούς φούρνους , ηλεκτρικούς βραστήρες 100 lt, καταψύκτες 500 lt, ένα επαγγελματικό πλυντήριο πιάτων και διάφορα άλλα μηχανήματα που είναι απαραίτητα για τη εύρυθμη λειτουργία των μαγειρείων του νοσοκομείου. Επιλέχθηκαν νέα σύγχρονα υλικά και μηχανήματα των οίκων OLIS SAMMIC SL, TEFCOLD A/S, KENWOOD, SANTOS SAS και MEIKO Maschinenbau GmbH & Co. KG.
Με το έργο αυτό αναμένεται αφενός η καλύτερη λειτουργία των πλυντηρίων και των μαγειρείων του Νοσοκομείου καθώς και η ασφαλέστερη χρήση τους από το προσωπικό της Νοσηλευτικής μονάδας, ως απόρροια της προσθήκης νέου σύγχρονου εξοπλισμού, αφετέρου η εξοικονόμηση ενέργειας καθώς τα νέα μηχανήματα είναι χαμηλής ενεργειακής κλάσης.
Νέα στεγνωτήρια, πλυντήριο ρούχων και πρέσα σιδερώματος του Ισπανικού Οίκου PRIMER
Ο καινούριος κύλινδρος με διπλωτική του Ισπανικού Οίκου PRIMER
Δύο νέοι φούρνοι κυκλοθερμικοί και ατμού και οι νέοι βραστήρες χωρητικότητας 100L του Οίκου Olis Ιταλίας
Νέα ταινία μεριδοποίησης ελληνικής κατασκευής