Στην υπέροχη Πάργα το ξενοδοχείο Salvator Villas & Spa καλύπτει τις ενεργειακές του ανάγκες από τον ήλιο.
Το ξενοδοχείο πήρε την ονομασία του από ένα διάσημο εξερευνητή, τον αρχιδούκα Ludwig Salvator της Αυστρίας. Η οικογένεια Ζυγούρη στην οποία ανήκει το 4 αστέρων ξενοδοχείο και δραστηριοποιείται στις ξενοδοχειακές επιχειρήσεις από το 1884, επέλεξε τα ηλιακά συστήματα της TiSUN για να καλύψει τις ενεργειακές ανάγκες του ξενοδοχείου και για να εξοικονομήσει χρήματα. Συνολικά 201,45 m2 συλλεκτών FMS και έξι boiler διαστρωμάτωσης PRO CLEAN συνολικής χωρητικότητας 13.100 λίτρων χρειάστηκαν για να καλύψουν τις ανάγκες του ξενοδοχείου σε ζεστό νερό χρήσης, θέρμανση χώρων και θέρμανση πισίνας.
Σύμφωνα με τον υπολογισμό του λογισμικού προσομοίωσης της TiSUN το σύστημα θα εξοικονομεί ετησίως 16921 lt πετρελαίου κίνησης και θα κάνει απόσβεση μέσα σε 5,67 έτη. Από το 2016 οι ξενοδόχοι θα μπορούν να χρησιμοποιούν την ενέργεια του ήλιου δωρεάν, γεγονός το οποίο εξοικονομεί τεράστιο ποσό ενεργειακών δαπανών και μειώνει την παραγωγή CΟ2.
Προκειμένου να μην διαταραχθεί το αισθητικό περιβάλλον οι ιδιοκτήτες αποφάσισαν την παράλληλη τοποθέτηση των συλλεκτών πάνω στη στέγη. Το ηλιακό σύστημα ελέγχεται από τη ηλιακή μονάδα ελέγχου της TiSUN που προσφέρει ηλεκτρονική μέτρηση της ποσότητας θερμότητας με ψηφιακούς αισθητήρες και συνεχή αποθήκευση δεδομένων.