Η επιλογή ενός υβριδικού συστήματος για παραγωγή Ζεστού Νερού Χρήσης σε σύγκριση με ένα συμβατικό σύστημα, προσφέρει πολύ υψηλότερους βαθμούς απόδοσης σε συνδυασμό με τη μέγιστη Εξοικονόμηση Ενέργειας. Αυτό συμβαίνει διότι, με την ύπαρξη δύο ή παραπάνω συστημάτων παραγωγής θερμικής ενέργειας, επιλέγεται αυτόματα κάθε φορά, η χρήση του πιο αποδοτικού συστήματος για τις συνθήκες που επικρατούν.
Το Υβριδικό Σύστημα της ANDRIANOS για συμπαραγωγή ΖΝΧ με χρήση Ηλιακής Ενέργειας και Φυσικού Αερίου αποτελείται από το Ηλιοθερμικό σύστημα, με ηλιακούς συλλέκτες υπερυψηλής απόδοσης, οι οποίοι δεσμεύουν την ηλιακή ενέργεια μετατρέποντας την σε θερμότητα και το ηλιακό δοχείο φρέσκου νερού διέλευσης για νερό χρήσης και υποβοήθηση θέρμανσης AND-solar FS1, σε συνδυασμό με λέβητα συμπύκνωσης φυσικού αερίου ή εναλλακτικά με αντλία θερμότητας.
Η καρδιά του συστήματος είναι το νέο και ιδιαίτερα καινοτόμο ηλιακό θερμοδοχείο της ANDRIANOS AND-solar FS1, κατασκευασμένo στην Γερμανία με τα υψηλότερα standard ποιότητας. Διατίθεται με 4 είδη μονώσεων ώστε να επιτυγχάνονται οι υψηλότεροι βαθμοί ενεργειακής απόδοσης της ελληνικής αγοράς Α & Β. H θέρμανση του νερού χρήσης γίνεται μέσω κυματοειδούς σωλήνα υψηλής ποιότητας από ανοξείδωτο χάλυβα με 1 λείο σωλήνα εναλλάκτη θερμότητας για σύνδεση σε ηλιακό σύστημα και πλήρη εκμετάλλευση της ηλιακής ενέργειας & μέγιστη απόδοση των Ηλιοθερμικών Συστημάτων. Η αποστείρωση και θέρμανση του φρέσκου νερού γίνεται με ειδικό ανοξείδωτο σπιράλ αγωγό, μηδενίζοντας τα προβλήματα από τα άλατα, τη λεγιονέλλα και την ηλεκτρόλυση. Τέλος, μπορεί να συνδυαστεί με όλα τα συμβατικά συστήματα θέρμανσης, ενώ εξοικονομεί χώρο στην εγκατάσταση εξαιτίας των προδιαγραφών κατασκευής του.
Οι ηλιακοί συλλέκτες της ANDRIANOS AND-solar Premium και Premium Plus κατασκευάζονται με υλικά υψηλής ποιότητας που εγγυούνται στην μακροχρόνια και απροβλημάτιστη λειτουργία και υψηλή απόδοση του συστήματος, με ηcol=67% και ηcol=69% αντίστοιχα σύμφωνα με το ΕΝ 12975. Χαρακτηρίζονται από την ευκολία εγκατάστασης τους, αφού μπορούν να τοποθετηθούν σε επίπεδη επιφάνεια, σε επικλινή κεραμοσκεπή αλλά και εντός κεραμοσκεπής (inroof)
Στην συγκεκριμένη εγκατάσταση απεικονίζεται ο κορυφαίος επίτοιχος λέβητας συμπύκνωσης φυσικού αερίου Ariston Alteas ONE, με ενεργειακή κλάση Α+, σχέση διαμόρφωσης 1:10 και λειτουργία AUTO, ώστε να αποφεύγονται οι διακυμάνσεις της θερμοκρασίας.
Η βασική πηγή ενέργειας του συγκεκριμένου υβριδικού συστήματος είναι ο ήλιος, ενώ όταν αυτός δεν επαρκεί για την ομαλή λειτουργία του συστήματος αναλαμβάνει ο λέβητας φυσικού αερίου.