Η ANDRIANOS και η Ε.Ο.Τ. - ΕΞ.Ε. σας ενημερώνουν για τις απαραίτητες ενέργειες που πρέπει να κάνει κάθε ιδιοκτήτης θέρμανσης στις πολύ χαμηλές θερμοκρασίες περιβάλλοντος:
- Φροντίστε ο λέβητας πετρελαίου ή υγραερίου ή η αντλία θερμότητάς σας να είναι λειτουργικά συστήματα (πραγματοποιώντας κάθε χρόνο την ετήσια προληπτική συντήρηση).
- Ελέγξτε ότι οι σωληνώσεις της θέρμανσης και του ζεστού νερού χρήσης έχουν την κατάλληλη μόνωση, αν όχι καλέστε τον εγκαταστάτη σας.
- Σε περίπτωση λέβητα συμπύκνωσης ελέγξτε την απόληξη της αποχέτευσης ώστε να υπάρχει σωστή ροή των συμπυκνωμάτων, μη έχοντας κίνδυνο να παγώσει το συμπύκνωμα και να σταματήσει η λειτουργία του λέβητα.
- Διατηρείστε το θερμοστάτη χώρου σε σταθερές θερμοκρασίες άνω των 20°C ώστε η λειτουργία της θέρμανσης να είναι ενεργή.
- Ενεργοποιείστε τη λειτουργία προθέρμανσης του ζεστού νερού χρήσης ( για τους Ariston & Chaffoteaux είναι η λειτουργία «COΜFORT») ώστε να διατηρείται ζεστός ο εναλλάκτης τις ώρες που δε δουλεύει η θέρμανση.
- Σε περίπτωση εξοχικής κατοικίας ή σε περίπτωση που λείψετε για μέρες από το σπίτι σας, μην κλείσετε το ρεύμα της αντλίας θερμότητας ή του λέβητα ώστε να μπορεί να ενεργοποιηθεί η αντιπαγετική λειτουργία.
- Σε περίπτωση λέβητα αερίου, μην κλείσετε την παροχή αερίου ώστε να μπορεί να ενεργοποιηθεί η αντιπαγετική λειτουργία.
- Σε περίπτωση λέβητα πετρελαίου, μην κλείσετε την παροχή πετρελαίου ώστε να μπορεί να ενεργοποιηθεί η αντιπαγετική λειτουργία.
Τέλος, σε κάθε περίπτωση επικοινωνήστε με την ΕΟΤ - ΕΞΕ (τηλέφωνο επικοινωνίας : 2721023124) ώστε να ενημερωθείτε ειδικά για τη δική σας περίπτωση.
Ποια είναι η Ειδική Ομάδα Τεχνικών Εξοικονόμησης Ενέργειας ( ΕΟΤ - ΕΞΕ );
Η ΕΟΤ - ΕΞΕ είναι η εξειδικευμένη ομάδα μηχανικών και τεχνικών της ANDRIANOS και αναλαμβάνει:
- τον στρατηγικό σχεδιασμό
- την υλοποίηση - αποπεράτωση
- τη βελτιστοποίηση
- την αποκατάσταση βλαβών
- και την τακτική συντήρηση
ηλεκτρομηχανολογικών εγκαταστάσεων κάθε είδους, δια μέσω της συνεχούς ενασχόλησης με ουσιώδεις & καινοτόμες τεχνολογίες Συμβατικών και Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας (ΑΠΕ), εξασφαλίζοντας τους:
- απόλυτη ασφάλεια,
- εξοικονόμηση ενέργειας και πόρων (ΕΞΕ),
- μείωση του λειτουργικού κόστος
- και ταυτόχρονη προστασία του περιβάλλοντος
Όλες οι δράσεις της ΕΟΤ - ΕΞΕ χαρακτηρίζονται από ποιότητα και αφοσίωση στις δεσμεύσεις της, σε προμηθευτές- πελάτες – καταναλωτές και κυρίως στην ολιστική τεχνογνωσία και εμπειρία που διαθέτει σε Η/Μ έργα, από το μικρότερο μέχρι και το μεγαλύτερο, από το απλότερο μέχρι το πιο πολύπλοκο.
Η επιτυχία των υπηρεσιών της ΕΟΤ - ΕΞΕ βασίζεται στο τρίπτυχο:
Ποιότητα - Ανταγωνιστικό Κόστος - Τήρηση του Χρονοδιαγράμματος.