Η εμπειρία της CEME στην παραγωγή βιομηχανικών βαλβίδων και αντλιών χρονολογείται από το 1974, όταν ιδρύθηκε από τον Renzo Miotti.
Τις δεκαετίες του '80 και του '90, η CEME επέκτεινε τις δεξιότητες, την καινοτομία και τη δυναμική της, πολλαπλασιάζοντας τους τομείς εφαρμογών και την γκάμα προϊόντων της με τον σχεδιασμό και την ανάπτυξη εξαρτημάτων ελέγχου υγρών: ηλεκτροβαλβίδες, σωληνοειδείς βαλβίδες, διακόπτες πίεσης, μετρητές ροής και πλήρη εξαρτήματα.
Κατά τη δεκαετία του 2000, η CEME επέκτεινε την επιρροή της πέραν των ιταλικών και ευρωπαϊκών συνόρων, με το άνοιγμα των εγκαταστάσεων παραγωγής της, στην Κίνα (Zhongshan), ένα κέντρο αποκλειστικά αφιερωμένο στην ασιατική αγορά.Το 2006, με την αγορά του ομίλου ULKA προκάλεσε μια πραγματική κλιμάκωση των παραγωγικών διαδικασιών που οδήγησαν σε ισχυρή ανάπτυξη, υψηλότερες πωλήσεις και μεγαλύτερο χαρτοφυλάκιο πελατών.
Σήμερα η Ceme αναγνωρίζεται ως ο αδιαμφισβήτητος παγκόσμιος ηγέτης για τις ηλεκτρομαγνητικές βαλβίδες, χάρη στο συνεχή σχεδιασμό καινοτόμων βαλβίδων και αντλιών, την ανάπτυξη και την τελειότητα στην παραγωγή και την επιλογή ιδανικών λύσεων για κάθε πελάτη.